بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد بازرگانی کارنوز کاملا محفوظ می باشد

استعلام قیمت

6 مشکل رایج اتصال سیم برق

6 مشکل رایج اتصال سیم برق
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/22 0 نظر

سیستم برق کشی ساختمان جزو حساس ترین قسمت تاسیسات به شمار میرود،هرگونه اخلال در این سیستم و نوع اتصال سیم ها می تواند منجر به مشکلات جبران ناپذیری شود.پس بهتر است با مشکلات رایج اتصال سیم ها آشنا باشیم. دراین مقاله به 6 مورد اساسی و راه حل آن اشاره می شود.

بسیاری از مشکلات الکتریکی در اطراف خانه به نسخه های مختلف یک مشکل اساسی مربوط می شود: اتصالات سیمی که به درستی ایجاد نشده اند یا با گذشت زمان شل شده اند. شما ممکن است مشکل را از مالک قبلی یا از یک برقکار که کار ناکافی انجام داده است به ارث برده باشید، یا شاید این مشکل نتیجه کاری است که خودتان انجام داده اید. بسیاری از مشکلات اتصال سیم تقصیر کسی نیست، بلکه صرفاً نتیجه زمان است. سیم های برق تحت یک چرخه ثابت گرمایش و سرمایش، انبساط و انقباض هستند. هر بار که از یک سوئیچ استفاده می شود یا لوازم خانگی به برق متصل می شوند، و نتیجه طبیعی تمام این استفاده این است که اتصالات سیم می تواند به مرور زمان شل شود.سیستم الکتریکی شما دارای تدابیر حفاظتی زیادی در برابر خطرات ناشی از اتصالات سیم بد است، مانند سیستم اتصال زمین، قطع کننده های مدار آن، و حفاظت GFCI و AFCI. با این حال، هر زمان که اتصال سیم شلی در سیستم شما وجود داشته باشد، خطر جرقه زدن و ایجاد قوس وجود دارد. تشخیص و تعمیر بسیاری از این مشکلات برای صاحب خانه بسیار آسان است، در حالی که برخی دیگر به بهترین وجه توسط یک برقکار حرفه ای حل می شوند. درک اینکه این مشکلات معمولاً در کجا رخ می دهند به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چگونه آنها را مدیریت کنید.


ابزار و وسایل مورد نیاز
چراغ قوه
سیم کش
پیچ گوشتی
ابزار چاقو
اتصالات سیم (مهره سیم)
محافظ چشم
در اینجا شش مکان بسیار رایج که مشکلات اتصال سیم های برق رخ می دهد، آورده شده است.

1_اتصالات سیمی شل در سوئیچ ها و پریزها
شایع ترین مشکل زمانی است که اتصالات ترمینال پیچی در کلیدهای دیواری و پریزها شل می شوند. از آنجایی که این وسایل بیشترین استفاده را در یک سیستم الکتریکی دارند، اگر مشکوک به مشکلات اتصال سیم هستید، ابتدا باید به این مکان ها نگاه کنید.اتصالات سست سیم در یک سوئیچ، پریز یا چراغ برق اغلب با صدای وزوز یا ترقه یا یک چراغ روشنایی که سوسو می‌زند، علامت‌گذاری می‌شود.برای رفع این مشکل، ابتدا باید برق سوئیچ دیواری مشکوک، چراغ برق یا پریز را قطع کنید. با خاموش شدن برق، می توانید صفحه پوشش را بردارید و با استفاده از چراغ قوه پایانه های پیچی داخل محل اتصال سیم ها را به دقت بررسی کنید. اگر هر کدام شل شد، پایانه های پیچ را با دقت روی سیم ها محکم کنید. به احتمال زیاد، این مشکل را حل می کند.گاهی اوقات، ممکن است متوجه شوید که اتصالات سیم از طریق اتصالات فشاری در پشت سوئیچ یا پریز انجام می شود. این روش اتصال به دلیل مستعد خرابی بدنام است - به طوری که اکثر برقکاران حرفه ای اصلاً از اتصالات فشاری استفاده نمی کنند، بلکه تمام اتصالات سیمی را با اتصالات ترمینال پیچی در طرفین کلید یا پریز انجام می دهند. . اگر متوجه شدید که دستگاه شما با اتصالات فشاری ساخته شده است، ممکن است بخواهید آنها را بردارید و سیم ها را دوباره به پایانه های پیچی دستگاه وصل کنید.در نهایت، اگر در داخل جعبه اتصالات سیم عبوری وجود دارد که با مهره های سیم یا نوع دیگری از رابط ساخته شده اند، آنها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سیم ها محکم به هم وصل شده اند. کانکتور شل نیز یک منبع رایج مشکلات است.

 

2_اتصالات سیم ساخته شده با نوار برق
یک خطای کلاسیک اتصال سیم برق زمانی است که سیم ها با نوار الکتریکی به جای مهره سیم یا سایر کانکتورهای تایید شده به یکدیگر متصل می شوند.برای رفع مشکل ابتدا برق مدار را قطع کنید. سپس، نوار برق را از سیم ها جدا کرده و آنها را تمیز کنید. مطمئن شوید که مقدار مناسبی از سیم در معرض نمایش وجود دارد (برای اکثر کانکتورها، این به معنای حدود 3/4 اینچ است)، سپس سیم ها را با یک مهره سیم یا سایر کانکتورهای تایید شده به هم وصل کنید.اگر انتهای سیم ها آسیب دیده اند، می توانید انتهای سیم ها را قطع کرده و حدود 3/4 اینچ عایق را جدا کنید تا اتصال مهره سیمی مناسب برقرار شود.

 

3_وجود دو یا چند سیم زیر ترمینال یک پیچ
یکی دیگر از مشکلات رایج اتصال سیم زمانی است که دو یا چند سیم را در زیر یک ترمینال پیچی روی یک کلید یا پریز می‌بینید. این نشانه واضح کار آماتور و خطر آتش سوزی مشخص است. وجود یک سیم در زیر هر یک از دو ترمینال پیچ در کنار خروجی یا کلید مجاز است، اما گیرکردن دو سیم زیر یک پیچ یک تخلف قانون است. این اغلب زمانی دیده می‌شود که دو سیم مسی لخت در زیر پیچ زمین در پریز یا سوئیچ پیدا می‌شود، اما گاهی اوقات ممکن است سیم‌های داغ یا سیم‌های خنثی متصل به یک ترمینال تک پیچی را پیدا کنید.برای رفع این مشکل، یک بار دیگر، این تعمیر شامل ابتدا قطع برق است. سپس، دو سیم متخلف از ترمینال پیچ خود خارج می شوند. یک سیم پیگتیل 6 اینچی همرنگ دو سیم را برش دهید (اگر دو سیم زمین مسی خالی را به هم وصل می کنید از پیگدم سبز استفاده کنید). 3/4 اینچ عایق را از هر انتهای پیگتیل جدا کنید، سپس یک سر آن را با استفاده از یک اتصال دهنده سیم (مهره سیم) به دو سیمی که به تازگی جدا کرده اید وصل کنید. حالا انتهای آزاد سیم پیگتیل را به ترمینال پیچی که زمانی دو سیم را نگه می داشت وصل کنید.شما اساساً یک پل یا مسیری ایجاد کرده اید که هر دو سیم را به ترمینال پیچ مورد نظر در خروجی یا سوئیچ متصل می کند.توجه: مطمئن شوید که سیم پیگتیل همان سیم سنج سیم های مدار باشد. مدار 15 آمپر معمولاً از سیم 14 گیج استفاده می کند. یک مدار 20 آمپر از سیم 12 گیج استفاده می کند.


4_ وجودسیم های لخت و در معرض دید
به خصوص در کارهای برق آماتور، مشاهده اتصال ترمینال پیچی یا اتصال مهره سیم در جایی که سیم مسی بیش از حد (یا خیلی کم) در سیم ها نمایان می شود، بسیار رایج است. با اتصالات ترمینال پیچی، باید سیم مسی لخت کافی وجود داشته باشد که به طور کامل به دور ترمینال پیچ بپیچد، اما نه آنقدر که سیم مسی اضافی از پیچ خارج شود. این یک تعادل خوب است: سیم مسی بسیار کم در معرض دید به پیچ اجازه می دهد تا در صورت سفت شدن، به جای خود سیم روی عایق قرار گیرد، در حالی که سیم بیش از حد در معرض اگر با جعبه فلزی یا سیم های دیگر برخورد کند، کوتاه می شود. سیم ها باید در جهت عقربه های ساعت در اطراف پایانه های پیچ پیچیده شوند. اگر آنها معکوس شوند، می توانند مستعد شل شدن باشند.با اتصالات مهره سیم، تمام سیم مسی لخت باید در زیر درپوش پلاستیکی پنهان شود، بدون اینکه هیچ سیمی در پایین مهره سیم ظاهر شود.برای رفع مشکل، برق دستگاه را قطع کنید، سپس سیم ها را جدا کرده و سیم اضافی را جدا کنید یا عایق اضافی را جدا کنید تا مقدار مناسب سیم در معرض دید قرار گیرد. سپس، سیم ها را دوباره به ترمینال پیچ یا مهره سیم خود وصل کنید. سیم ها را به آرامی بکشید تا مطمئن شوید که به طور ایمن وصل شده اند.

 

5_اتصالات شل در پایانه های مدار شکن
یک مشکل کمتر رایج زمانی است که سیم های داغ روی کلیدهای مدار در پانل سرویس اصلی به طور محکم به قطع کننده متصل نیستند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه سوسو زدن چراغ‌ها یا مشکلات سرویس در وسایل برقی در سراسر مدار شوید. هنگام اتصال به کلیدهای مدار، مطمئن شوید که مقدار مناسبی از عایق سیم را از سیم جدا کنید و مطمئن شوید که قبل از سفت کردن، فقط سیم لخت زیر شکاف ترمینال قرار گرفته باشد. برای رفع مشکل، تعمیرات در پنل خدمات اصلی باید توسط یک برقکار حرفه ای انجام شود. آماتورها فقط در صورتی باید این تعمیرات را انجام دهند که کاملاً با تجربه و دانش در مورد سیستم های الکتریکی باشند.


6_اتصالات سیم خنثی معیوب در پانل های مدار شکن
یکی دیگر از مشکلات کمتر رایج - و مشکل دیگری که معمولاً توسط یک متخصص انجام می شود - زمانی است که سیم مدار سفید به درستی به نوار گذرگاه خنثی در پانل خدمات اصلی نصب نشده است. علائم در اینجا مشابه علائم با سیم داغ معیوب خواهد بود.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

02166315992