بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد بازرگانی کارنوز کاملا محفوظ می باشد

استعلام قیمت

رفع یخ زدگی لوله آب وراه های جلوگیری از آن

رفع یخ زدگی لوله آب وراه های جلوگیری از آن
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/25 0 نظر

یخ زدگی لوله های آب و آسیب دیدن لوله بخاطر آن پدیده ای است که در زمستان های بسیار سرد گریبان خیلی از ما را گرفته است.امروزه تولید کنندگان لوله های با کیفتی را عرضه می کنند تا مقاوت بالاتری در برابر یخ زدگی داشته باشند.اما در بعضی نواحی سردسیر و سیستم لوله کشی قدیمی ای انر اتفاق می افتد. در این مقاله به رفع یخ زدگی لوله و راه های جلوگیری از آن خواهیم پرداخت.

رفع یخ زدگی لوله آب وراه های جلوگیری ازآن

لوله های آب یخ زده در هوای بسیار سرد زمستانی یک خطر جدی هستند. هنگامی که آب در لوله یخ می زند، منبسط می شود و می تواند فشار بیش از 2000 پوند در هر اینچ مربع را وارد کند. این برای پاره شدن تقریباً هر لوله کافی است زیرا جایی برای انبساط یخ وجود ندارد.یک لوله پاره شده می تواند یک بمب ساعتی باشد. در ابتدا، ممکن است اصلاً نشتی وجود نداشته باشد، زیرا آب یخ زده می تواند به طور کامل لوله را مسدود کند - تا زمانی که یخ شروع به آب شدن کند، در این مرحله شما در آستانه یک سیل بزرگ هستید. موارد زیادی وجود دارد که صاحبان خانه سعی می کنند برای چند هفته تعطیلات در آب و هوای گرم از زمستان سرد فرار کنند و تنها به خانه ای برگردند که ده ها هزار دلار خسارت ناشی از آب تخریب شده است که دیوارها، سقف ها را ویران کرده است.

لوله ها زمانی که درمکان های  زیر قرار دارند بیشتر در معرض یخ زدگی هستند:

در یک دیوار بیرونی که در معرض دمای انجماد بیرونی است
در کابینت زیر سینک (مخصوصاً زمانی که نزدیک دیوار بیرونی قرار دارد)
در یک فضای عایق نشده  یا زیرزمین
در نزدیکی شیرهای بیرونی که برای اتصال شیلنگ های باغ استفاده می شود


اگر لوله شما یخ زده است اما هنوز پاره نشده است، باید فورا آن را آب کنید. بسته به اینکه لوله منجمد در کجا قرار دارد، چند تکنیک ذوب یخ لوله  وجود دارد که باید امتحان کنید.


تعیین محل لوله آب منجمد
یک لوله یخ زده که هنوز ترکیده نشده است اغلب خود را در یک شیر آب نشان می دهد. وقتی در هوای بسیار سرد شیر آب را باز می‌کنید و آب از آن خارج نمی‌شود یا تا حدی کاهش می‌یابد، احتمال زیادی وجود دارد که لوله با یخ در جایی از خط مسدود شده باشد. وقت آن است که اقدام فوری انجام دهید.آب شیر آب را به صورت موضعی یا در شیر اصلی قطع کننده آب خانه ببندید. شیری که توسط لوله یخ زده تامین می شود را باز کنید. حتی اگر نمی دانید انسداد کجاست این کار را انجام دهید.لوله یخ زده را شناسایی کنید و انسداد را پیدا کنید. لوله را از شیر آب تا جایی که از قسمت های سرد می گذرد، مانند دیوار بیرونی یا فضای که عایق ندارد دنبال کنید. به دنبال قسمتی  از لوله باشید که دارای یخ زدگی و انجماد هستند. همچنین ممکن است کمی برآمده یا ترک خورده باشد.

 

نحوه ذوب یخ لوله بستگی به محل قرارگیری آن دارد.

 

هشدار 
هرگز از مشعل دمنده یا شلعه  های دیگر برای آب کردن لوله استفاده نکنید. این یک خطر آتش سوزی جدی است و می تواند به لوله آسیب برساند.


آنچه شما نیاز دارید.
تجهیزات / ابزار
سشوار
بخاری قابل حمل
نوار حرارتی الکتریکی
دستورالعمل ها

 

چگونه یک لوله یخ زده را در داخل دیوار ذوب کنیم.
وقتی متوجه می‌شوید که لوله‌ای که یخ زده است اما هنوز ترکیده نشده است، در پشت سطح دیوار یا سقف قرار دارد، با چالشی روبرو می‌شوید.

 

حرارت رو ببر بالا
گرمای خانه را زیاد کنید و منتظر بمانید. اگر مشکوک هستید که لوله در داخل دیوار داخل کابینت پایه حمام یا سینک آشپزخانه یا روشویی است، حتماً درب کابینت را باز کنید تا گرما به دیوار برسد.

 

نکته
اگر برای چند روز انتظار هوای سرد دارید، گرما را قبل و در طول موج سرما حفظ کنید. کمی گرم بودن (و قبض گرمایش بیشتر) بهتر از یخ زدگی لوله های پشت دیوار و تعمیرات پرهزینه است.

 

دیوار را کمی بشکافید
اگر خیلی نگران هستید که ترکیدگی لوله قریب‌الوقوع باشد، بخشی از دیوار یا سقف را برای دسترسی به بخش یخ‌زده لوله کمی بشکافید سپس لوله را طوری آب کنید که گویی لوله‌ای در معرض دید است.


نحوه ذوب یک لوله منجمد در معرض دید
اگر لوله یخ زده در معرض دید  قرار گرفت، مثلاً ممکن است در زیرزمین یا گاراژ ناتمام وجود داشته باشد، چندین گزینه برای ذوب آن دارید. با استفاده از یکی از روش های که معرفی میشود ، لوله را از سمت شیر آب به سمت ناحیه یخ زده گرم کنید. این اجازه می دهد تا با ذوب شدن یخ، آب به بیرون سرازیر شود.


سشوار را امتحان کنید.
این معمولا ساده ترین و مطمئن ترین راه برای آب کردن لوله است. اگر لوله به دیوار نزدیک است، یک ورق فلزی را پشت لوله قرار دهید تا به تابش گرما به پشت لوله کمک کند.


 از یک بخاری قابل حمل استفاده کنید.
یک بخاری کوچک و قدرتمند برای گرم کردن لوله‌های زیر آشپزخانه یا کابینت روشویی عالی عمل می‌کند. بخاری را روی قسمت یخ زده لوله هدایت کنید. هنگام گرم کردن لوله، حتما مراقب بخاری باشید.


از نوار حرارتی الکتریکی استفاده کنید.
نوار حرارتی یک روبان مانند است که حاوی عناصر گرمایش الکتریکی است. آن را دور لوله ای که می خواهید گرم کنید بپیچید و آن را به دیوار وصل کنید. دمای نوار با ترموستات کنترل می شود. همچنین می توان از نوار حرارتی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها در مناطق بحرانی استفاده کرد. می توانید نوار حرارتی را روی لوله بگذارید و فقط در صورت نیاز آن را وصل کنید.

 

نکاتی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله ها
چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز مجدد مشکل یخ زدگی لوله ها انجام دهید:

اجازه دهید در سردترین زمان‌ها شیر آب چکه کند. حرکت مداوم آب لوله ها را کمی بالاتر از نقطه انجماد نگه می دارد و از یخ زدن آنها جلوگیری می کند. هیچ کس نمی خواهد آب را هدر دهد، اما بهتر از مقابله با ترکیدگی لوله است. ترکیدگی لوله می تواند به راحتی چند صد گالن آب در ساعت هدر بدهد.درهای کابینت را باز کنید تا هوای گرم شده از اتاق به لوله های داخل کابینت برسد. این اغلب برای جلوگیری از یخ زدن لوله های آشپزخانه در سردترین شب ها کافی است.لوله را با نوار حرارتی الکتریکی بپیچید و زمانی که هوا بسیار سرد است آن را وصل کنید.لوله های را با پوشش عایق فوم عایق بندی کنید، به خصوص آنهایی که از فضاهای گرم نشده عبور می کنند. اما به یاد داشته باشید که عایق فقط انتقال گرما را کند می کند و اگر هوای اطراف به اندازه کافی سرد باشد از یخ زدن لوله جلوگیری نمی کند. را یک بخاری دائمی نصب کنید تا نواحی دارای لوله بالاتر از نقطه انجماد قرار گیرد. به عنوان مثال، یک زیرزمین یا گاراژ گرم نشده را می توان با یک بخاری تخته پایه دائمی نصب کرد تا دما را بالاتر از صفر نگه دارد. با این حال، از بخاری های قابل حمل استفاده نکنید، که هرگز نباید بدون مراقبت رها شوند.شیلنگ های باغچه متصل به شیرآلات فضای باز را بردارید. اگر شیر از نوع ضد یخ زدگی نیست، با بستن آب ورودی به شیر آب داخل خانه و تخلیه قسمت بیرونی لوله و شیر، لوله ها را زمستانی کنید.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

02166315992