بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد بازرگانی کارنوز کاملا محفوظ می باشد

استعلام قیمت

نحوه اتصال لوله برق PVC با استفاده از چسب PVC

نحوه اتصال لوله برق PVC با استفاده از چسب PVC
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/22 0 نظر

لوله های برق پی وی سی همانند سایر لوله های پی وی سی با استفاده از چسب مخصوص پی وی سی سخت به یکدیگر و سایر اتصالات  مربوطه  متصل می شوند، ما در این مقاله  قصد داریم نحوه استفاده از چسب پی وی سی و مراحل آن را توضیح دهیم.

نحوه اتصال لوله برق PVC با استفاده از چسب PVC

لوله و اتصالات پی وی سی بسیار محبوب هستند، هم به دلیل ارزان بودن و برش آسان نسبت به لوله های برق گالوانیزه  و هم به این دلیل که ایجاد اتصالات با استفاده از چسب PVC بسیار آسان است. اتصال چسبی که به درستی انجام شود دائمی است و هم عایق هوا و هم ضد آب است و کمتر از یک دقیقه طول می کشد.

لوله و اتصالات پی وی سی برق
لوله های  برق PVC سفت و سخت که اتصال طول لوله های برق پی وی سی  به یکدیگر و اتصال لوله به جعبه های الکتریکی، جعبه های اتصال و سایر اجزای PVC را آسان می کند. لوله  برق پی وی سی صلب به عنوان "کاندوئی پی وی سی جدول 40" شناخته می شود. این در طول 10 فوت و در قطرهای 1/2 اینچ، 3/4 اینچ، 1 اینچ، 1 1/4 اینچ، 1 1/2 nch و 20 اینچ عرضه می شود. طول مجرا دارای یک انتهای صاف و یک انتهای توپی است. هنگام اتصال طول لوله، به سادگی انتهای صاف یک قطعه را با حلال به سوکت توپی قطعه دیگر می چسبانید. طول لوله را می توان با هر اره ای برش داد، اما بهترین راه برای برش لوله پی وی سی با کاتر لوله پی وی سی از همان نوع مورد استفاده برای برش لوله PVC است.

چسب pvc پی وی سی
"چسب" مورد استفاده برای اتصال لوله و اتصالات پی وی سی سفت و سخت به طور رسمی چسب PVC نامیده می شود. این چسب درسایزهای پمادی در حجم 100میلی لیتر و  یک قوطی فلزی کوچک در وزن 250 میلی لیترو همان ماده‌ای است که برای اتصال لوله‌ها و اتصالات لوله‌کشی پلاستیکی PVC استفاده می‌شود. انواع مختلفی از چسب برای انواع پلاستیک موجود است، بنابراین حتما محصولی را خریداری کنید که برای PVC طراحی شده است. همچنین چسب های مختلفی  در دسترس هستند که ادعا می کنند برای انواع پلاستیک ها مناسب هستند. از این موارد اجتناب کنید و یکی را بخرید که فقط برای استفاده با لوله پی وی سی در نظر گرفته شده است.


آیا پرایمر لازم است؟
هنگام چسباندن لوله لوله کشی PVC، لوله کش ها معمولاً قبل از استفاده از چسب پی وی سی از پرایمر استفاده می کنند. پرایمر سطح لوله را تمیز و کدر می کند تا چسبندگی را تقویت کند. استفاده از پرایمر با مجرای برق PVC خوب است، اما بسیاری از برق‌کارها از این مرحله صرفنظر می‌کنند، مگر اینکه توسط سازنده یا مقامات محلی ساختمان توصیه شده باشد.

ابزار و لوازم مورد نیاز شما:
لوله و اتصالات PVC 
متر 
دستگاه برش لوله پی وی سی یا اره برقی
چاقوی کاربردی یا پارچه سنباده
ماژیک پاک نشدنی برای علامت گذاری
پرایمر پی وی سی (اختیاری)
چسب حلال پی وی سی
دستمال کهنه 


نکته
لوله ای که در فضای باز نصب می شود با افزایش و کاهش دما در معرض انبساط و انقباض قرار می گیرد و این انبساط می تواند بر اتصالات فشار وارد کند. به همین دلیل، هنگامی که مجرا در فضای باز نصب می شود، از کوپلینگ های انبساط ویژه استفاده می شود. این کوپلینگ ها در دو طرف آن به مجرای لوله چسبانده می شوند، اما دارای یک اتصال میانی انعطاف پذیر و کشویی هستند که با تغییر دما منبسط و منقبض می شود.


دستورالعمل ها


اندازه گیری قطعات لوله :


مجرای مجرا را با خم ها، انتقال ها و جعبه های الکتریکی لازم برنامه ریزی کنید. قبل از برش قطعات لوله، تمام جعبه های برق و جعبه های اتصال باید در محل خود روی دیوارها و اعضای قاب محکم شوند. هنگام اندازه گیری طول مجرا، اطمینان حاصل کنید که همپوشانی را در جایی قرار دهید که انتهای یک قطعه به سوکت قطعه دیگر می لغزد.

لوله پی وی سی برق  را برش دهید:


از یک برش لوله پی وی سی یا اره برای برش طول مستقیم لوله برق به طول های مورد نظر استفاده کنید. با استفاده از یک چاقو یا پارچه سنباده، انتهای بریده شده مجرا را جدا کنید. این کار الیاف کوچکی را که ممکن است هنگام برش لوله باقی مانده باشد، از بین می برد.قسمت بیرونی لوله و داخل اتصالات را با یک پارچه پاک کنید تا از تمیز بودن آنها مطمئن شوید.

 

کنترل موارد اتصال :


قبل از چسباندن طول لوله، ایده خوبی است که قطعات را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که چیدمان کار می کند. مطمئن شوید که تمام جعبه های الکتریکی قبل از انجام این کار به طور محکم لنگر انداخته شده اند و هر گونه اتصال دهنده مجرای رزوه ای به جعبه ها وصل شده است.کل طرح، از جمله هر نوع انتقال یا اتصالات اتصال مورد نیاز را مونتاژ کنید. هنگامی که قطعات دقیقاً در موقعیتی که می‌خواهید جا افتادند، با استفاده از یک ماژیک نشانگر پاک‌نشدنی، یک خط مستقیم از روی لوله و اتصالات در هر اتصال بکشید. این علامت های "ثبت" باعث می شود که به راحتی قطعات را به سرعت تراز کنید زیرا به طور دائم اتصالات را به هم می چسبانید. این امر به ویژه در مسیرهای پیچیده مجرا، که در آن خم ها و انحرافات زیادی وجود دارد، مفید است.

 

اتصالات پی وی سی را بچسبانید :


قطعات را جدا کرده و با همان پیکربندی روی زمین قرار دهید. با شروع از یک انتهای لوله، یک پوشش یکنواخت از پرایمر PVC (اگر از آن استفاده می کنید) به داخل و خارج اولین اتصال بمالید. دقت کنید که تمام سطح هر دو قطعه را بپوشانید.پرایمر تقریباً بلافاصله خشک می شود. به محض این کار، یک لایه نازک اما کامل از چسب حلال PVC را روی هر دو سطح بمالید. مجرا را داخل فیتینگ قرار دهید و فشار دهید تا مجرا در سوکت اتصالات پایین بیاید. در حالی که به اعمال فشار ادامه می دهید، قطعات را بچرخانید و 1/4 چرخش به آنها بدهید. این باعث توزیع چسب حلال می شود و اطمینان حاصل می شود که مفصل کاملاً پوشانده شده است. اگر علائم ثبت را روی مجرا ایجاد کرده اید، هنگام پیچاندن مجرا، مطمئن شوید که این علائم را تراز کنید.قطعات را به مدت 30 ثانیه (یا برای مدت زمانی که سازنده چسب حلال توصیه می کند) کنار هم نگه دارید تا چسب کاملاً سفت شود. اگر چسب اضافی در اطراف اتصالات وجود دارد، می توانید در حالی که هنوز خیس است، آن را با پارچه پاک کنید.در امتداد مجرای اتصال به اتصال کار کنید تا کل طرح کامل شود.


نصب را تمام کنید :


هنگامی که همه اتصالات چسبانده شدند، هر بست لوله  مناسب  را برای محکم کردن لوله های برق به دیوارها یا اعضای قاب وصل کنید. برای لوله برق استاندارد با قطر 1/2 اینچ تا 1 اینچ، باید هر 3 فوت، از جمله در فاصله 3 فوتی همه جعبه‌های برق، به دیوارها یا اعضای قاب متصل شود.لوله اکنون آماده است تا هادی های الکتریکی را از طریق آن عبورکند.
 

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

02166315992