بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد بازرگانی کارنوز کاملا محفوظ می باشد

استعلام قیمت

لامپ رشته ای چیست؟

لامپ رشته ای چیست؟
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/10/22 0 نظر

لامپ های رشته ای تا همین یک دهه قبل جزو رایج ترین و پرکاربردترین نوع لامپ بودند.لامپ های با توان مصرفی بالا که اهم این توان مصرفی را خرج تولید گرما میکردند تا نور!! در این نوشتاربه پیدایش تا منسوخ شدن این مدل لامپ پرداخته شده است.

لامپ رشته ای چیست؟
لامپ رشته‌ای یا منبع نور به هر وسیله‌ای گفته می‌شود که از الکتریسیته برای گرم کردن یک رشته یا سیم استفاده می‌کند تا زمانی که آنقدر داغ شود که سفید بدرخشد. اگر این کار در هوای آزاد و در حضور اکسیژن انجام می شد، رشته فلزی قبل از اینکه آنقدر داغ شود می سوزد.
لامپ‌های رشته‌ای به این دلیل کار می‌کنند که فیلامنت گرم شده درون یک پوسته یا کره شیشه‌ای است که تخلیه می‌شود و یا به صورت خلاء باقی می‌ماند یا با گاز بی‌اثر پر می‌شود. سیم نمی تواند در خلاء بسوزد، و اگر تنها گاز داخل لامپ بی اثر باشد و با آن واکنش نشان ندهد، نمی تواند بسوزد.


مخترع لامپ رشته ای چه کسی است؟
در سال 1801، شیمیدان انگلیسی سر همفری دیوی، مهتابی نوارهای پلاتینی را که در هوای آزاد با جریان الکتریسیته گرم می شوند، نشان داده بود، اما این نوارها دوام زیادی نداشتند. Frederick de Moleyns از انگلستان اولین اختراع یک لامپ رشته ای را در سال 1841 دریافت کرد. او از ذغال پودری استفاده کرد که بین دو سیم پلاتین گرم شده بود. توسعه تجاری یک لامپ رشته ای به تعویق افتاد تا زمانی که بتوان رشته ای ساخت که بدون ذوب شدن تا حد تابش گرم می شود و تا زمانی که یک لوله خلاء رضایت بخش ساخته شود. پمپ جیوه ای که در سال 1865 اختراع شد، خلاء کافی را فراهم کرد و یک لامپ فیلامنت کربنی رضایت بخش به طور مستقل توسط فیزیکدان انگلیسی سر جوزف ویلسون سوان در سال 1878 و توسط مخترع آمریکایی توماس آلوا ادیسون در سال بعد ساخته شد. در سال 1879، ادیسون به رشته‌های کربنی و محفظه‌ای بدون اکسیژن روی آورد و لامپی تولید کرد که در ابتدا بیش از چهارده ساعت دوام آورد. تا سال 1880 هر دو برای لامپ های رشته ای خود درخواست ثبت اختراع کرده بودند و دعوای متعاقب آن بین دو مرد با تشکیل یک شرکت مشترک در سال 1883 حل شد. 
لامپ فیلامنت کربنی در واقع بسیار ناکارآمد بود، اما دوده و خطرات آتش سوزی جت های گاز زغال سنگ را از بین برد و بنابراین به زودی مورد استقبال گسترده قرار گرفت. در واقع، به لطف لامپ رشته‌ای، روشنایی الکتریکی تا سال 1900 به بخشی پذیرفته‌شده از زندگی شهری تبدیل شد. لامپ رشته‌ای کربنی سرانجام با لامپ رشته‌ای رشته‌ای تنگستن کارآمدتر که توسط جورج کولیج از شرکت جنرال الکتریک ساخته شد، جایگزین شد. اولین بار در سال 1908 ظاهر شد. در سال 1911 رشته تنگستن کشیده شده معرفی شد. در سال 1913 رشته‌ها پیچ‌خورده شدند و لامپ‌ها با گاز بی‌اثر پر شدند - ابتدا نیتروژن به تنهایی و بعداً نیتروژن و آرگون به نسبت‌های متناسب با وات تغییر می‌کرد. این مراحل کارایی را افزایش داد. در آغاز در سال 1925، لامپ ها در داخل با اسید هیدروفلوئوریک "یخ زده" می شدند تا به جای روشنایی خیره کننده رشته پنهان، نوری منتشر کنند. فیلامنت دو سیم پیچی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد در حدود سال 1930 معرفی شد. با این پیشرفت ها، لامپ رشته ای به شکل اصلی لامپ الکتریکی برای مصارف خانگی تبدیل شد تا زمانی که نسبت به لامپ فلورسنت کارآمدتر از بین رفت.


چرا لامپ های رشته ای می سوزند؟
اتفاقی که می افتد این است که رشته سیم به آرامی تبخیر می شود. در یک لامپ رشته ای معمولی، آن مولکول ها به سادگی از بین می روند. آنها در داخل پوسته شیشه ای رسوب می کنند، به همین دلیل است که یک لامپ رشته ای قدیمی زردتر و کم نورتر از یک لامپ مشابه جدید به نظر می رسد. این همچنین به این معنی است که سیم رشته با از دست دادن مولکول های خود منقبض می شود. در یک نقطه، آنقدر نازک می شود که دیگر نمی تواند جریان را حمل کند، و بیش از حد گرم می شود و می شکند. آن وقت است که می گوییم لامپ «سوخت» و آن را تعویض می کنیم.


چرا نباید لامپ رشته ای بخریم؟
آنها ناکارآمد هستند برای افزایش عمر لامپ‌های رشته‌ای استاندارد، سازندگان آنها را طوری می‌سازند که گرمای کمتری نسبت به دمای مطلوب برای انتشار نور شفاف و سفید داشته باشند. در نتیجه، لامپ های رشته ای انرژی زیادی را که در قسمت مادون قرمز طیف استفاده می کنند، ساطع می کنند. البته این برای ما فایده ای برای دیدن ندارد، و تقریباً اتلاف انرژی است - مگر اینکه گرمایی را که آنها از خود بیرون می دهند، بخواهیم.

 

آیا استفاده از لامپ رشته ای ممنوع شده است؟
در یک کلام، نه. لامپ های رشته ای ممنوع نشده اند. اتفاقی که افتاده این است که همه لامپ‌ها در حال حاضر ملزم به رعایت حداقل استاندارد بازده هستند که در قانون امنیت و استقلال انرژی در سال 2007 به تصویب رسید. تولید و فروخته می شود. با این حال، بسیاری از لامپ های رشته ای از استانداردها مستثنی شدند. لامپ های سه طرفه، لامپ های لوستر و لامپ های لوازم خانگی نمونه هایی هستند.

در این میان، تولیدکنندگان برای تولید لامپ‌های جایگزینی که استانداردها را رعایت می‌کنند، نور خوب و دلپذیر تولید می‌کنند و هزینه  زیادی ندارند، کار کرده‌اند. جایگزینی برای یک لامپ استاندارد 60 وات، که یکی از اولین انواع لامپ هایی بود که تحت تأثیر قرار گرفته بود، راه درازی را برای برآورده کردن این استانداردها پیموده است. ودر آخر به این نکته توجه داشته باشید که لامپ های ال ای دی LED به سرعت در حال تبدیل شدن به لامپ های مطلوب دارای استاندارد هستند و جایگزین لامپ های رشته ای در بسیاری از خانه ها و سایرمراکز می شوند.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

02166315992